What we want

Home / mission

ମିଶନ

ଶିକ୍ଷା ଅନ୍ଧାରରୁ ଆଲୋକକୁ ବାଟ କଢାଏ । ମୁକ୍ତିର ପଥ ଦେଖାଏ । ପ୍ରଗତିକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରାଏ । ଶିକ୍ଷା ଆମର ମୌଳିକ ଅଧିକାର । ଏହାର ମୂଳଦୁଆ ପଡେ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ତରରେ, କିନ୍ତୁ ଭାରତର ୭୦ ରୁ ୮୦ ଭାଗ ପିଲା ସରକାରୀ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଦୁର୍ବଳ ମୂଳଦୁଆ ଉପରେ ଦଣ୍ଡାୟମାନ । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି awc ରୁ ୮ମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସମାନ ଶିକ୍ଷା ବାଧ୍ୟତା ମୂଳକ ହେଉ ।

( ୧୦ମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହେଲେ ଆହୁରି ଭଲ ) CBSE ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ (ଆଞ୍ଚଳିକ ଭାଷା ସହ ) ସମସ୍ତେ ପଢନ୍ତୁ । ସମସ୍ତେ ବଢ଼ନ୍ତୁ । ସରକାର ତୁରନ୍ତ ଏହି ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ନିଅନ୍ତୁ ।ସରକାରୀ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଆର୍ଥିକ ଦୁର୍ବଳ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଟ୍ୟୁସନ୍ ଖର୍ଚ୍ଚ ମାସିକ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ଦିଅନ୍ତୁ ।ନଚେତ୍ , ସରକାରୀ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଅଭିଭାବକମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ହକ୍ ( ଶିକ୍ଷା ବଜେଟରେ ବରାଦ ଅର୍ଥ ) ଦିଅନ୍ତୁ । ଏବଂ ଉକ୍ତ ଟ୍ରଷ୍ଟ ସେମାନଙ୍କ ପିଲାଙ୍କୁ CBSE ଢାଞ୍ଚାରେ ଅନୁଶିକ୍ଷଣ ଦେବାକୁ ଅଙ୍ଗିକାରୀଵଦ୍ଧ ।ଏଥିପାଇଁ ଦରକାର ହେଲେ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସହଯୋଗ ଲୋଡ଼ାଯିବ, ବିଶ୍ଵ ଦରବାରରେ ହାତ ପତାଯିବ । ଏପରି ହେଲେ ଆମ ଦେଶର ମର୍ଯ୍ୟାଦା କ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ ହେବ । ଆଶା କରିବୁ ସେପରି ନ ହେଉ ।

ଏ ସମସ୍ୟା ପ୍ରତି ସରକାର ସହୃଦୟ ହୁଅନ୍ତୁ ।

୧ - ସମାଜର ଶିକ୍ଷିତ - ସଚେତନ ତଥା ଆର୍ଥିକ ସ୍ଵଛଳ ବର୍ଗ ସେମାନଙ୍କ ପିଲାଙ୍କୁ ସରକାରୀ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନ ପଢ଼ାଇ ଘରୋଇ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଢ଼ାନ୍ତି । ସରକାରୀ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଢାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ ।କାରଣ ଏହାର ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଦୁର୍ବଳ ଓ ଉତ୍ତରଦାୟିତ୍ଵ ଦୁର୍ବଳ। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥାଟି ସମ୍ପୂର୍ଣ ଅବହେଳିତ ଓ ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛି । ସମାଜର ୭୦ % ପିଲା ଆର୍ଥିକ ଦୁର୍ବଳ ହେତୁ ଏଠାରେ ପଢ଼ନ୍ତି । ଯେଉଁମାନେ କେବଳ ସାକ୍ଷର ହୁଅନ୍ତି ମାତ୍ର ଶିକ୍ଷିତ ହେଵା କଷ୍ଟକର ହୋଇଥାଏ ।ଏପରି ଏକ ଦୁର୍ବଳ ମୂଳଦୁଆ ହେତୁ ଏମାନେ ପ୍ରତିଯୋଗିତାମୂଳକ ସମାଜରେ ବହୁ ପଛରେ ଅଛନ୍ତି । ସମାଜର ଏକ ବୃହତ ଭାଗ ଏମାନେ । ଏମାନଙ୍କୁ ଛାଡ଼ି ସାମଗ୍ରିକ ସମାଜର ପ୍ରଗତି କଳ୍ପନା କରିବା ବୃଥା ।

ଓଡିଶା ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷା ସଂସ୍କାର ଅଭିଯାନ ମୁଖ୍ୟତଃ ଏଇମାନଙ୍କ ଶୈକ୍ଷିକ ଉନ୍ନତିକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଏ । ସମାନ ଶିଶୁ ସମାନ ଶିକ୍ଷା ର ବାର୍ତ୍ତା ଦିଏ । ସମାଜର ଆର୍ଥିକ ଦୁର୍ବଳ ଶ୍ରେଣୀ ଯେଉଁମାନେ ମୁଖ୍ୟତଃ ସରକାରୀ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଅଭିଭାବକ, ଏମାନେ ଏ ଦିଗରେ ସଚେତନ ହେଵା ଜରୁରୀ । ଏଥିପାଇଁ "ଆର୍ଥିକ ପଛୁଆବର୍ଗ ଶିକ୍ଷା ସୁରକ୍ଷା ସେବା, ଓଡିଶା" ବା The Backwards' Educational Safety Trust, Odisha ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେ ସରକାରୀ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଅଭିଭାବକ ମାନେ ସରକାରଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରୁଅଛୁ :-

୧ :- ସମାଜର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଵଛଳ ବର୍ଗ ତାଙ୍କ ପିଲାଙ୍କୁ ଯେଭଳି ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ପଢ଼ାନ୍ତି, ଆମ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ସେଇଭଳି ପାଠ୍ୟକ୍ରମର ବ୍ୟବସ୍ଥା ହେଉ ଓ ଆମ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୋଚିଂ ର ବ୍ୟବସ୍ଥା ହେଉ କିମ୍ବା ପିଲା ପିଛା ମାସିକ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ଟ୍ୟୁସନ୍ ଖର୍ଚ୍ଚକୁ ସରକାର ଆମକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ।

୨ :- ପ୍ରାଥମିକ ତଥା ସରକାରୀ ଶିକ୍ଷକ ମାନେ ତାଙ୍କ ପିଲାଙ୍କୁ ସରକାରୀ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଢାନ୍ତୁ ନଚେତ ଆମ ପିଲାଙ୍କ ପାଠପଢା ପାଇଁ ବ୍ୟୟ ହେଉଥିବା ଟଙ୍କାକୁ ସରକାର ଆମକୁ ଦିଅନ୍ତୁ । ଆମେ ସେଥିରେ ଆମ ପିଲାଙ୍କ ପାଠପଢାକୁ ଅଧିକ ଉନ୍ନତ କରିପାରିବୁ ।

ସରକାରୀ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ପାସ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାର ଯେଉଁ ସଂରକ୍ଷଣର ଆସନ କରିଛନ୍ତି ତାହା ପ୍ରକୃତରେ ସରକାରୀ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଆର୍ଥିକ ଦୁର୍ବଳ ଛାତ୍ର । ଏମାନେ ସରକାରୀ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ମୂଳରୁ ୧୦ମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଢ଼ନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସ୍ଵଛଳ ବର୍ଗର ପିଲା ମାନେ ଘରୋଇ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ମୂଳରୁ ୭ମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଢି ୮ମ ରେ ସରକାରୀ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନାମ ଲେଖାଇବେ ଓ ୧୦ମ ରେ ମୂଳ ପିଲାଙ୍କ ଠାରୁ ଅଧିକ ନମ୍ବର ରଖିବେ । (ଏପରି ହୁଏ)

ସମ୍ପ୍ରତି ସମାଜରେ ସ୍କୁଲ-କଲେଜରେ ପାଠପଢା ସହ ଅନ୍ୟତ୍ର କୋଚିଂ ବା ଟ୍ୟୁସନ କୁ ଶିକ୍ଷାର ଏକ ଅଂଶ ଭାବେ ଗ୍ରହଣୀୟ ହେଲାଣି । ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆର୍ଥିକ ଦୁର୍ବଳ ହେତୁ ସରକାରୀ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଢ଼ୁଥିବା ପିଲାଟି ଯୁଆଡେ ଗଲେ ବି ଆର୍ଥିକ ଦୁର୍ଦଶାର ଶିକାର ହୋଇ ପଛରେ ପଡେ ।

ସଂରକ୍ଷଣର ସୁବିଧା ସରକାରୀ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପିଲା ଭାଗ୍ୟରେ ଜୁଟେନି, କାରଣ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି - ଜନଜାତି - ମହିଳା -ଓବିସି ଇତ୍ୟାଦି ମଧ୍ୟରେ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଵଛଳ ମାନେ ହିଁ ନିଜ ପିଲାଙ୍କୁ ଘରୋଇ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଢାଇ ସୁଦୃଢ କରିଥାନ୍ତି ଓ ସଂରକ୍ଷଣକୁ ହାତେଇଥାନ୍ତି ।

ନବୋଦୟ, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ, ଆଦର୍ଶ (ଆଇକନିକ) ବିଦ୍ୟାଳୟର ସ୍ୱାଦ କେବଳ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଵଛଳ ବର୍ଗ ପାଇଁ କାରଣ ସେମାନେ ହଜାର ହଜାର ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ସେମାଙ୍କ ପିଲାଙ୍କୁ ଟ୍ଵିସନ୍ ରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିଥାନ୍ତି । ଆର୍ଥିକ ଦୁର୍ବଳ ପିଲା ଙ୍କ ପାଇଁ ଏସବୁ ଅପହଞ୍ଚ ।କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସୁଗମ ହେଲେ ବି ହାତ ଗଣତି କେଇଟି ପିଲାଙ୍କ ଭାଗ୍ୟରେ ତାହା ମିଳେ । ବଳିପଡନ୍ତି ପ୍ରାୟ ୫୦୦୦ ରୁ ୪୯୯୫ ଜଣ ।

ଏସବୁ ସମସ୍ୟା ବିଚାରାଳୟରେ ତର୍ଜମା ହେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି କିନ୍ତୁ ଆମ ବ୍ୟୟବହୁଳ ନ୍ୟାୟିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ସେ ସୁଯୋଗ ଆମ ଭଳି ଆର୍ଥିକ ଦୁର୍ବଳ ମାନଙ୍କର କାହିଁ ?

"ଆର୍ଥିକ ପଛୁଆବର୍ଗ ଶିକ୍ଷା ସୁରକ୍ଷା ସେବା, ଓଡିଶା" ବା The Backwards' Educational Safety Trust, Odisha ଆମମାନଙ୍କ ଭଳି ଆର୍ଥିକ ଦୁର୍ବଳ ମାନଙ୍କୁ ଏକତ୍ର କରି ମୌଳିକ ଅଧିକାର ପ୍ରାପ୍ତି ପାଇଁ ଏକ ମାଧ୍ୟମ, ଯାହାକୁ ଆମେ ଆର୍ଥିକ-ଶାରୀରିକ-ବୌଦ୍ଧିକ ତଥା ନୈତିକ ସହଯୋଗ ଦେଇ ସଶକ୍ତ କରିବୁ। ଆମମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ହେଉଥିବା ଅବିଚାରର ସମାଧାନ ନିମନ୍ତେ ଓ ଅବହେଳାର କ୍ରିୟାନ୍ୱୟନ ନିମନ୍ତେ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ ବିନିଯୋଗ ହେବ ଏବଂ ପ୍ରଦତ୍ତ ପଞ୍ଜିକରଣ ଦେୟ ମଧ୍ୟ ଏକ ଆର୍ଥିକ ସହଯୋଗ ମାତ୍ର ।

ଆମ ପିଲାଙ୍କ ପାଠପଢାପାଇଁ ସରକାର ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଥିବା ଟଙ୍କାକୁ କରୋନା ତଲାବନ୍ଦି ଦିନ ଠାରୁ ଆମ ବ୍ୟାଙ୍କ ଖାତାରେ ଜମା କରିବା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏହି ଆବେଦନ ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କୁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଅଟେ ।ଉପରୋକ୍ତ ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ତଥା ତତ୍ ସମ୍ଵନ୍ଧିୟ ବିଷୟବସ୍ତୁ ମୋ ଜାଣିବାରେ ସତ୍ୟ ତଥା ହିତକାରୀ ଅଟେ ।